Kolagen – panaceum na bolące stawy i kontuzje

Z reklamami preparatów, które zawierają kolagen dość często można się spotkać. Mają one podobno walczyć z naszymi bólami stawów. Czy rzeczywiście tak będzie? Problem jest w tym względzie taki, że kolagenów mamy 20 rodzajów a o ośmiu praktycznie nic nie wiemy, a na stawy działają wyłącznie 4 z tych 12, które znamy.

Rodzaje kolagenu

Kolageny to podstawowa grupa białek tkanki łącznej. Najpowszechniejszy z nich jest kolagen typu I, którego w organizmie jest rzeczywiście najwięcej, ale nie będzie go w naszych stawach. Pojawia się on w tkance kostnej, więzadłach oraz ścięgnach. Związek z układem ruchu jest więc tutaj widoczny, ale suplementacja kolagenem I nie będzie działać na nasze stawy. Kolagen II typu to cząstka szklista, która buduje powierzchnie stawów. Jest to gładki składnik, który ogranicza tarcie. Wraz z typem II występują również typu IX, X, XI i w niewielkich ilościach są one w naszych stawach.

Suplementy z kolagenem

Kolagen ma to do siebie, że charakteryzuje się bardzo dużą cząsteczką. Wykluczone jest, by był w stanie przeniknąć przez mikrokosmki a tym bardziej był wchłaniany przez skórę. jeśli chcemy uzupełnić jego braki przez suplementy musi dojść do jego podziału nie na dwupeptydy ale nawet na pojedyncze aminokwasy. Następnie są one transportowane przez system krwionośny oraz komórki, które maja receptory powierzchniowe.

Będzie dochodziło do wyłapania tych aminokwasów, które są dla nas ważne i następnie mogą być one łączone w łańcuchy białkowe. Kolagen dzięki temu może być odtworzony. Jednak nie mamy tak naprawdę żadnego wpływu na to jaki rodzaj kolagenu będzie powstawał w momencie, gdy już do tego połączenia poszczególnych składników będzie dochodziło. Nie ma żadnego sposobu na to, by organizm przygotował z tych pojedynczych cząstek właśnie ten istotny dla nas kolagen typu II.

Ból stawów

Czy warto suplementować kolagen?

Skoro więc nie mamy wpływu na to jaki kolagen powstanie i czy będzie w stanie coś zmienić to wydaje się, że stosowanie takiej suplementacji nie ma większego znaczenia. Doświadczenie jednak nam pokazuje, że bóle stawów, jeśli nie wynikają ze zwyrodnienia mogą mieć dwie przyczyny. Będzie to niedobór mazi stawowej albo też zła struktura chrząstek na głowach kości.

Droga eliminacji pozwoli nam wyliczyć prawdopodobne przyczyny dolegliwości. Natomiast suplementacja kolagenu jest logicznym postępowaniem, ponieważ kolagen typu II to związek, który dostarczy nam między innymi tych składników, które potem będą wpływać na to, że synteza kolagenu będzie rzeczywiście zdecydowanie lepsza.

Kolagen na stawy dla sportowców i układ kostny

Wynikające z wieku choroby stawów to jedno a kontuzje do druga sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę. Najczęściej dochodzić będzie do nadmiernego obciążenia torebki stawowej, a to sprawia, że źle ułoży się głowa kości w panewce stawo. Tutaj istotne będzie wzmocnienie, a więc większa produkcja chrząstki szklistej a także kolagenu. Do czasu przywrócenia stawowi pełnej sprawności chrząstka taka jest bardziej podana na uszkodzenia a staw będzie bardziej narażony na obciążenia. Dlatego właśnie po różnorakich problemach ze stawami będzie trzeba decydować się na regularną suplementację kolagenem w większej ilości.

Story Page