Kolagen w walce z rozstępami

Szukając przyczyn rozstępów nie powinniśmy zapominać o tym, że w dużej mierze są one konsekwencją wzrostu poziomu kortyzolu w naszej krwi. To właśnie ten hormon, wydzielany przez nadnercza, pojawia się w naszym organizmie w zwiększonej ilości w okresie dojrzewania i ciąży, jego wzrost jest jednak łączony również ze wzrostem naszej wagi.

W czasie ciąży rozstępom może się też przysłużyć wzrost poziomu estrogenów. Nie można też zapominać o tym, że wpływ na żeńskie hormony płciowe mają również tabletki antykoncepcyjne, często mówi się więc, że i one mogą sprzyjać rozstępom. Problem ten prześladuje też osoby, które regularnie, a do tego przez dłuższy czas sięgają po leki steroidowe, te bowiem mogą się przyczynić do ścieńczenia naskórka oraz hamowania systemu kolagenu w ludzkiej skórze właściwej.

Rozstępy – jak powstają?

Rozstępy powstają na poziomie skóry właściwej, w której dochodzi do upośledzenia fibroblastów odpowiedzialnych między innymi za produkcję włókien elastyny i kolagenu. Same kolagen i elastyna są białkami u włókienkowatej postaci. To właśnie one sprawiają, że skora jest elastyczna, jędrna i sprężysta. Jeśli włókna kolagenowe są zbudowane prawidłowo, zdumiewają swoją wytrzymałością na rozciąganie.

Niestety, z powodu zwiększenia poziomu kortyzolu we krwi, a także z uwagi na szereg innych czynników, fibroblasty produkują nieco zmienione włókna kolagenu i elastyny. Te są nie tylko bardziej kruche, ale i zdecydowanie mniej podatne na rozciąganie. Podczas ciąży oraz w momencie, w którym przybieramy na wadze, nasza skóra rozciąga się, kruchość włókien sprawia jednak, że jej regularne sieci są zrywane. Właśnie wtedy powstają rozstępy.

Jak zapobiec utracie kolagenu?

Naukowcy coraz częściej podkreślają, że systematyczne uzupełnianie poziomu kolagenu w organizmie, może przyczynić się do tego, że rozstępy pojawią się później, a nawet – nie pojawią się wcale. Kolagen jest składnikiem wielu produktów spożywczych, możemy więc spotkać go choćby w galaretkach.

Leczenie rozstępów

Codzienna dieta większości z nas nie pozwala jednak w pełni eliminować jego niedoborów, już choćby dlatego, że jego przyswajanie nie jest najłatwiejsze. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się więc odpowiedzialna suplementacja zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dość łatwo przyswajalnym kolagenem w jego płynnej postaci.

Kolagen doustnie, czy w pożywieniu

Badania potwierdzają, że kolagen, który jest podawany doustnie w jego płynnej postaci, może być wyjątkowo szybko wchłaniany przez przewód pokarmowy. Co więcej, już w okresie od sześciu do dwunastu godzin od jego spożycia, widoczny jest istotny wzrost kolagenu w tkankach Poziom ten wzrasta też w skórze, a efekty są widoczne już po dwunastu godzinach.

Jeśli kolagen jest zażywany regularnie, możemy liczyć na to, że będzie on w stanie wyeliminować nie tylko zewnętrzne oznaki starzenia, ale również te, które dają o sobie znać na poziomie komórkowym. Może on też wspierać leczenie wielu schorzeń, w tym bólów kręgosłupa i stawów. jest też cennym wsparciem w walce z rozstępami.

Story Page