Jak kolagen wpływa na nasz organizm i jak go uzupełniać?

Rozpropagowanie kolagenu w powszechnej świadomości odbiorców to przede wszystkim zasługa medycyny estetycznej. Ona też przyczyniła się do tego, że kojarzymy go z kosmetykami i suplementami diety, z pomocą których można skutecznie walczyć ze starzeniem się skóry.

Warto mieć jednak na uwadze to, że kolagen to białko strukturalne, które jest najpowszechniejszym z tych, z jakimi możemy spotkać się w ludzkim organizmie. Możemy je znaleźć zatem nie tylko w skórze, ale również w mięśniach, ścięgnach, kościach oraz w narządach wewnętrznych. Medycyna estetyczna stara się przede wszystkim, poprzez kolejne zabiegi, pobudzać do działania fibroblasty. To właśnie te komórki są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, jeśli więc pracują wydajnie, możemy liczyć na lepszą integralność oraz jędrność skóry.

Kolagen - charakterystyka

Jak już wspomniano, kolagen jest czymś więcej niż tylko białkiem, dzięki któremu możemy się cieszyć cerą wolną od zmarszczek. To tak naprawdę niemal trzydzieści rodzajów białka. Największe ilości kolagenu pojawiają się w tych tkankach, w których jest też najwięcej włókien przeciwdziałających ich rozciąganiu. Mówimy więc nie tylko o skórze, ale także o więzadłach i ścięgnach.

Kolagen naturalny

Oczywiście, upływ czasu sprawia, że wytwarzanie nowego kolagenu zmniejsza się, a po sześćdziesiątym roku życia proces ten niemal całkowicie ustaje. Szybko można to zresztą zaobserwować, właśnie w tym wieku pojawiają się bowiem problemy z osteoporozą i degradacją chrząstek stawowych, a i skóra staje się mniej jędrna z gęstą siecią zmarszczek.

Suplementy kolagenowe

Rozwiązaniem problemu mogą okazać się suplementy diety zwłaszcza, że często w ich skład wchodzą nie tylko hydrolizaty kolagenu, ale również kwas hialuronowy, mikroelementy oraz witaminy. Jeszcze nie tak dawno stosowaliśmy je z pewną ostrożnością, trudno było bowiem odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaka jest ich rzeczywista skuteczność w odniesieniu do poprawy wyglądu naszej skóry.

Na szczęście, dziś nasza wiedza na ich temat jest bardziej rozbudowana, a badania prowadzone przez naukowców pozwalają na duży optymizm. Jeśli mielibyśmy mówić o problemach, jakie pojawiają się w odniesieniu do penetracji kolagenu przez skórę, musielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że cząsteczki omawianego tu białka nie są małe. Kosmetologia stara się rozwiązać ten problem proponując nam zarówno kolagen pochodzenia wołowego, jak i rybi.

Story Page