Kolagen – strażnik młodości

Każdy człowiek doskonale wie, że starzenie się organizmu to coś zupełnie normalnego i nie da się tego uniknąć. Mimo tego walczymy z tym starzeniem i chcemy opierać się przed biegnącym czasem. Niestety jednak szybki tryb życia, złe żywienie, brak ruchu i zatrute środowisko sprawia, że trudno będzie sobie to zagwarantować.

Z każdym kolejnym rokiem będzie się dostrzegać, że mamy coraz więcej zewnętrznych zmian. Nasza skóra jest bardzo wysuszona oraz staje się podatna na podrażnienia. Będzie tracić jędrność oraz elastyczność. Włosy staną się matowe, łamliwe, więcej ich zacznie wypadać. Coraz częściej ulegamy urazom a powrót do zdrowia trwa dłużej. Mogą się także pojawiać z czasem bóle stawów oraz kręgosłupa. W zasadzie niewiele osób wie jak sobie z tym poradzić.

Co to jest kolagen?

To podstawowy składnik tkanki łącznej. Włókna odpowiadają za budowanie naszej skóry, ścięgien, kości, stawów oraz rogówki oka. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są rozciągliwe i bardzo wytrzymałe na urazy mechaniczne. Kolagen będzie tworzył rusztowanie, które odpowiada za wzmocnienie narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba czy żołądek. Do zadań kolagenu należy także nawilżenie skóry oraz odnawianie się komórek. Kolagen jest oczywiście tworzony w sposób naturalny przez nasz organizm i podlega stałej wymianie około 3 kg rocznie.

Ustrój zdrowego i młodego człowieka będzie cały czas pracował nad odbudowaniem włókien kolagenu, z biegiem czasu jednak ich odtwarzanie nie jest już tak łatwe. Badania pokazują nam, że obecnie już po 26 roku wytwarzanie kolagenu spada. Liczne choroby a także wzmożona aktywność to podstawowa przyczyna zwiększonego niszczenia kolagenu a także zaburzeń w jego odnowie.

Kosmetyki naturalne

Zaburzenia te powodują problemy z poruszaniem się, sztywność stawów, problemy z kręgosłupem oraz powstawania głębokich zmarszczek oraz cellulitu. Zaburzenia odnowy kolagenu w układzie odpornościowym to duże zagrożenia dla zdrowia czy nawet życia.

Kolagen na stawy

Stawy są połączeniem ruchomym dla kości. Miejsce, gdzie będzie dochodzić do połączenia określone jest jako łożysko. Największym problemem będzie tarcie i dlatego powierzchnie stawowe pokrywane są również chrząstką szklistą oraz błoną stawową.

Zadaniem będzie również produkcja mazi, która odpowiada za smarowanie ruchomych części stykających się ze sobą kości, by ewentualnie wyeliminować ból. W sytuacji, gdy na skutek choroby pogarsza się stan ilość mazi będzie niedostateczna i przestają pełnić swoją rolę, dlatego nie będziemy z tego zadowoleni. Kolagen odpowiedzialny za produkcję mazi wpływa na nasze chrząstki.

W ten sposób będzie wpływać również na mniejszą aktywność enzymów, które odpowiadają za bóle reumatyczne oraz przyspieszy to odnowę tkanek zmienionych chorobowo. Starzenie się skóry na skutek ubytku kolagenu pojawia się z wiekiem i pogarsza się w ten sposób kondycja naszej skóry. czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie słoneczne również może mieć tutaj wpływ na to, że ten proces będzie się nasilał.

Story Page