Kolagen a organizm człowieka

Kolagen na rozstępy

W procesie coraz słabszej wymiany kolagenu w naszym organizmie niestety z czasem tkanka łączna będzie swoją elastyczność i jędrność tracić. To sprawi, że może się pojawiać u kobiet problem cellulitu. Odpowiednia dawka białka w skórze to element, który może jej gwarantować dobrą kondycję i szansę na to, że cellulit uda się pokonać.

Elastyczność oraz jędrność skóry może być lepsza, jeśli będzie się dostarczać do organizmu składniki, które gwarantują nam walkę z cellulitem i rozstępami. Pobudzenie naczyń krwionośnych do lepszego transportu krwi znacząco zmniejszy odkładanie się włókien kolagenu w tkance tłuszczowej. To chroni przed zgrubieniami i guzkami.

Kolagen na blizny

Blizna powstająca w ramach procesu gojenia będzie tkanką łączną, która odpowiada za zastępowanie uszkodzonej przez uraz tkanki. Tworzenie blizny to część normalnego gojenia się rany, w ramach którego uszkodzona skóra właściwa będzie zastępowana przez całkiem nową i dobrze unaczynioną tkankę ziarnując z ułożonymi włóknami kolagenu. Komórki, które produkują kolagen pobudzone przez dostarczenie z zewnątrz powodują znaczne uporządkowanie włókien i dzięki temu blizny będą mniejsze i staną się lepiej wygładzone.

Kolagen na włosy

Wypadanie włosów wiąże się z niedoborem białka. Przy braku włosy są cienkie, łamliwe i szybko będą się przesuszać. Suplementacja kolagenem doskonale wpłynie na rewitalizację naszych włosów od wewnątrz. Dostarcza niezbędnych aminokwasów, które odpowiadają za odżywienie cebulek włosowych oraz wpłynie na lepszy wzrost i wygląd włosów.

Uszkodzona skóra

Kolagen na stawy

Zaburzenia metabolizmu kolagenu kostnego powodować będzie odwapnienie szkieletu kostnego co sprawi, że kruchość kości i podatność na złamanie będzie większa. Kość to tkanka porowata, która w 90% składa się właśnie z kolagenu, gdzie zachodzi proces łączenia się kolagenu z wapniem, fosforem czy magnezem.

Jeśli w okresie dojrzewania organizm nie wytworzył odpowiednio przygotowanej struktury kolagenowej kości i to sprawi, że potem będzie problem z osteoporozą. Kolagen może być odpowiedzialny również za maź stawową i wpływa na chrząstki,. Dlatego dzięki temu nasze stawy i kości będą lepiej funkcjonować, charakteryzować się będą lepszą twardością.

Kolagen w pożywieniu

Kolagen będzie można także spotykać w różnorakich produktach spożywczych. Niestety codzienna dieta nie pozwoli uzupełnić niedoborów, ponieważ w pożywieniu jest to niewiele i bardzo ciężko będzie go również przyswajać. Szybsze efekty uzupełnienia braku będzie można uzyskać, jeśli zdecydujemy się na stosowanie specjalnych suplementów, które będą bogate w przyswajalny kolagen.

Badania wykazały również ważną rolę hydrolizatów kolagenowych w ramach leczenia chorób zwyrodnieniowych. Białka kolagenowe są łatwo przyswajalne a stosowanie suplementów z kolagenem wpływa także na pobudzenie organizmu do jego wytwarzania co również będzie cenną dla nas zaletą. Spożywanie kolagenu oraz suplementacja to szansa na to, że uda się spłycić zmarszczki i uda się nam ochronić przed pojawieniem się nowych.

Story Page