Kolagen - czym jest i komu się go poleca?

Kolagen będzie jedną z najważniejszych substancji w naszym organizmie, od których zależy młodość, jędrność oraz gładkość naszej skóry. bez kolagenu nie będą dobrze pracować takie elementy w naszym organizmie jak układ kostny, mięśnie, układ nerwowy. Nic dziwnego, że nosi on taką nazwę, ponieważ pochodzi od słowa klej oraz genno rodzić.

To tak naprawdę klejorodne białko, które w dosłownym znaczeniu będzie odpowiadać za spajanie naszego organizmu w jedną całość. To około 30% całej masy białka w naszym organizmie. Skóra będzie się składać w około 75% z tego właśnie białka, a gałka oczna to około 90% kolagenu.

Mniej więcej około 40% ludzkiego kolagenu będzie się znajdować w skórze właściwej a więc największym ludzkim organie, który sprawia, że nasza skóra będzie wytrzymała. Pierwsze ubytki w kolagenie będą zauważalne właśnie na naszej skórze. Z wiekiem kolagen podlega degradacji. Mniej więcej od 25 roku życia poziom będzie w naszym organizmie stale spadał. Po 50 roku życia ten proces spadania ilości kolagenu w skórze istotnie przyspieszy.

Dlaczego tak się dzieje?

W produkcji kolagenu uczestniczą między innymi estrogeny, insulina czy hormony tarczycy. W okresie przekwitania proces ten jest zaburzony, ponieważ większe ilości kolagenu niszczeją niż będą produkowane. Około 60 roku życia kolagen już w ogóle nie będzie tworzony. Z wiekiem pogorszeniu ulegnie nasz wygląd oraz stan zdrowia. Sytuacja ta będzie dotyczyć tych organów, gdzie kolagen występuje w największej ilości. Będzie problem ze zwiotczeniem mięśni i zaburzeniem funkcjonowania mózgu, serca czy nerek i wątroby.

Jędrna skóra

Kto powinien uzupełniać braki kolagenu?

Przede wszystkim osoby starsze powinny myśleć o uzupełnieniu kolagenu, dodatkowo również te wszystkie osoby, które chcą cieszyć się młodym wyglądem oraz bardzo dobrą formą. Problem utraty kolagenu w przypadku młodych osób, które lubią się opalać często występuje. Jeśli skóra kiedyś uległa oparzeniu to właśnie mogliśmy się szybko przekonać czym tak naprawdę jest w naszym organizmie szybki rozpad kolagenu.

Nie tylko opalanie niszczy kolagen w naszej skórze. Niekorzystny wpływ na to będzie również występował w momencie, gdy działają na nas pewne związki chemiczne, które znajdują się w licznych kosmetykach. Dodatkowo wysokie i niskie temperatury, na które nasza skóra będzie narażona. Kolagen pomaga także pokonać uporczywą tkankę tłuszczową z okolic brzucha. To sposób na to, by delikatnie sprawić, że łaknienie będzie mniejsze.

Jak zatem dostarczyć organizmowi niezbędnego składnika?

Nie da się uzupełnić kolagenu specjalistycznymi dietami, dlatego dobra suplementacja będzie tutaj jednym dostępnym rozwiązaniem. Jeśli decydujemy się na suplementację należy zwracać uwagę na dwie kwestie. Liczy się postać kolagenu. Dostępne na rynku preparaty mają dwie różne postacie. Ale wydaje się, że najlepszą dostępną opcją będzie kolagen w formie płynnej. Jeśli chodzi o przyswajalność powinniśmy dodatkowo stawiać na witaminę C, która ulepsza tą przyswajalność.

Story Page