Co to jest kolagen i jak działa?

Kolagen znany jest jako dodatek do kremów pielęgnacyjnych, które wpływają korzystnie na kondycję skóry, która z wiekiem się starzenie. Dobry również dla sportowców, którzy chcą wzmocnić ścięgna i ochronić je przed kontuzjami. To złożona substancja białkowa o nietypowym składzie aminokwasów, formowanych w obecności witaminy C z proliny oraz lizyny.

Zbyt mała produkcja kolagenu powoduje szkorbut, ponieważ witamina C jest niezbędnym elementem tego procesu właśnie jej brak będzie uznawany za przyczynę choroby. Za kolagen odpowiada 19 różnych aminokwasów.

Czym jest kolagen i w jaki sposób działa?

Kolagen charakteryzuje się regularną budową i ma bardzo charakterystyczną cechę jaką będzie rozciągliwość włókien. Utrata tej substancji powodować będzie pojawienie się zmarszczek. W przybliżeniu jest to element podobny do pranego wiele razy gumowego ściągacza, w którym wplecione gumki skruszały i nie pełnią one już swojej istotnej funkcji. W naszym ustroju kolagen znajduje się nie tylko w skórze ale to właśnie ważny element ścięgien, pojawia się w tkance, która tworzy blizny czy tkance łącznej kości, w postaci żelowej będzie się pojawiać w rogówce.

Pielęgnacja twarzy

Substancja pełni ważną funkcję również w układzie immunologicznym i chroni przed toksynami a także komórkami nowotworowymi. W sumie jest 20 typów kolagenu. Każde włókno kolagenu będzie się formować z pojedynczych cząstek określonych jako tropokolagen, który jest syntezowany w komórkach.

Kolagen samodzielnie tworzy się do 25. roku życia!

Nasz organizm syntezuje kolagen jedynie do 25 roku życia, potem ten proces zaczyna zwalniać i dalej całkowicie ustaje. To sprawia, że produkcji nie ma a nasz organizm niestety zaczyna mieć wyraźne oznaki starzenia się skóry. ten proces najczęściej ma miejsce w tkance łącznej, która będzie głównym miejscem syntezy białka kolagenowego.

Białko to będzie stanowić 30% wszystkich naszych białek. To ono sprawia, że nasza skóra będzie jędrna i sprężysta, a także będzie dzięki niemu dobrze nawilżona. Przez całe życie aktywnie działa w procesach odbudowy komórkowej. Włókno ma dużą wytrzymałość i jest elastyczne co ma istotne znaczenie. Szczególnie ważny będzie kolagen dla osób, które są aktywne fizycznie. Jeśli będą występować braki w kolagenie pojawią się starcze zmiany ciała. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia będą zaburzenia w układzie odpornościowym. Systematyczne uzupełnianie poziomu kolagenu zapobiega tym zmianom.

Story Page