Kolagen na kolana – jak działa?

Bolące stawy oraz kolana wprowadzają do naszego życia wiele problemów. Niekiedy mogą nam w ogóle utrudnić normalne funkcjonowanie.

Dysfunkcja kolan i stawów – przyczyny

Główki kości są przykryte chrząstką szklistą oraz błoną stawową. Szklista chrząstka jest utwardzona oraz odporna na ścieranie. Kości łączą się w miejscu zwanym łożyskiem, gdzie tworzy się maź smarująca, która odpowiada za odpowiednie nawilżenie łożyska kości, tak by nie ocierały się one o siebie i się nie niszczyły.

Chrząstka szklista jest bardzo twarda oraz ma możliwość remineralizacji, tzn chodzi o odbudowę jej powierzchni. W półprzeźroczystej mleczno lśniącej istocie międzykomórkowej znajdują się chondrocyty, a między nimi również włókna kolagenowe, które ułożone są zazwyczaj w sposób nieregularny. Brak albo niedobór masy smarującej będzie prowadził do ocierania się powierzchni kości i dojdzie do ścierania się kości, prze co oczywiście pojawi się znaczący ból.

Powody chorób kolan i stawów

Mniejsza produkcja kolagenu przez nasz organizm oraz choroby, które niszczą główki kości, brak minerałów w organizmie będzie rekompensowany przez nasze minerały z organizmu a to sprawi, że zaczną się pojawiać braki w kościach i chrząstki nie będą dobrze chronione. Zaczną się pojawiać również pewne braki w mazi smarującej i przez to również będą się pojawiać takie sytuacje, w których nasze kości zaczną pobolewać zacznie się pojawiać przykre uczucie

Jak zachować zdrowe kości i stawy?

Profilaktyczne codzienne uzupełnienie brakujących minerałów i kolagenu będzie bardzo ważne. Tylko wystarczające ilości minerałów kostnych oraz kolagenu będą gwarantować nam utrzymywanie naszych stawów oraz kości bez problemów. Szczególnie ludzie aktywni będą tutaj narażeni.

Ból stawów

Osoby starsze, które uprawiają sport również muszą pamiętać, że to zapotrzebowanie na kolagen będzie rosło, ponieważ przy wysiłku kolagen zużywa się w większej ilości i będzie go nam po prostu brakować.

Im człowiek będzie starszy tym produkcja kolagenu będzie się w naszym organizmie zmniejszać. Średnio będzie to mniej więcej 3% rocznie. Z wiekiem jednak ten ubytek kolagenu w organizmie będzie rzeczywiście coraz większy. Pojawiać się zaczną zmarszczki, suchość skóry, dolegliwości w naszych narządach ruchu, sztywne mięśnie, problemy ze słabą tkanką łączną, ścięgnami czy przyczepami mięśniowymi.

Warto więc pomyśleć o tym, by zacząć prowadzić dietę, która będzie bogata w kolagen oraz minerały. Codzienne spożywanie odpowiedniej ilości kolagenu naturalnego, minerałów i witamin będzie dla nas istotną szansą. Takie podejście do diety sprawi, że uda się nam skutecznie wydłużyć w jakieś mierze tą naszą sprawność stawów i dlatego dalej będzie się można skutecznie uchronić przed pojawieniem się dysfunkcji. Wygodną formą uzupełnienia kolagenu będzie stosowanie specjalnych suplementów diety.

Story Page